Realizując zwolnienia grupowe pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, ale nie może tego zrobić kosztem pracownika. Wszystko regulują przepisy prawa pracy. Wypowiedzenie a rozwiązanie umowy o pracę Jeżeli na…
Realizując zwolnienia grupowe pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, ale nie może tego zrobić kosztem pracownika. Wszystko regulują przepisy prawa pracy. Wypowiedzenie a rozwiązanie umowy o pracę Jeżeli na…
Wypowiedzenie umowy w zwolnieniach grupowych
Realizując zwolnienia grupowe pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, ale nie może tego zrobić kosztem pracownika. Wszystko regulują przepisy prawa pracy.
Wypowiedzenie a rozwiązanie umowy o pracę
Jeżeli na firmę przyszły trudne czasy i pojawia się decyzja o potrzebie rozstania z większą grupą pracowników (zwolnienia grupowe, zwolnienia monitorowane), trzeba wybrać najbardziej optymalne rozwiązania z korzyścią dla firmy i zwalnianych. Pierwszym etapem będzie więc analiza każdej umowy, którą zamierza się rozwiązać, pod względem:
rodzaj obowiązującej umowy,
staż pracy pracownika,
okres na jaki umowa została zawarta,
terminy rozwiązania tej umowy.
Pracodawca musi też określić, czy decyduje się wypowiedzieć stosunek pracy, czy rozwiązać umowę o pracę. Każde z nich zawiera bowiem inne zasady postępowania tj.:
Wypowiedzenie umowy o pracę – to jednostronna czynność prawna pracodawcy, lub pracownika, dokonana w formie pisemnej, zawierająca jego oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy pracy – to skutek:
złożonego wcześniej wypowiedzenia, który następuje z upływem okresu wskazanym w wypowiedzeniu, lub w trybie porozumienia stron,
złożenia zgodnych oświadczeń woli stron w trybie natychmiastowym lub w terminie późniejszym, przyjętym przez strony w ich oświadczenia woli.
Jeżeli mówimy o wypowiedzeniu pracy przez pracodawcę, to jest one dokonane z chwilą, gdy oświadczenie woli pracodawcy dotarło do pracownika (adresata) w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (art.61 KC w związku z art.300 KP) .
W praktyce dokonanie wypowiedzenia następuje w momencie doręczenia pracownikowi pisma zawierającego oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – dwukrotne awizowanie i nie podjęcie przesyłki wywołuje skutek doręczenia.
Wypowiedzenie w ramach grupowego zwolnienia
Wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia reguluje art. 6 ust.1 ustawy – zgodnie z którym, wypowiedzenie może nastąpić nie wcześniej niż po dokonaniu zawiadomienia urzędu pracy w powiecie, gdzie znajduje się siedziba firmy a także tam, gdzie odbędą się zwolnienia np. filia firmy w innym województwie.
Art. 4. 1. Pracodawca – po zawarciu porozumienia, związkowym w razie niezawarcia porozumienia po spełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 3 ust. 4 lub 5 – zawiadamia na piśmie właściwy powiatowy urząd pracy o przyjętych ustaleniach dotyczących grupowego zwolnienia, w tym o liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników oraz o przyczynach ich zwolnienia, okresie, w ciągu którego ma być dokonane zwolnienie, a także o przeprowadzonej konsultacji zamierzonego grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy
(Ustawa o zwolnieniach grupowych)
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, w ramach grupowego zwolnienia, może nastąpić:
nie wcześniej niż 30 dni od dnia zawiadomienia na piśmie powiatowego urzędu pracy o przyjętych ustaleniach dotyczących zwolnienia grupowego;
nie wcześniej niż 30 dni od dnia zawarcia porozumienia pracodawcy z zakładowymi organizacjami związkowymi, w sytuacji gdy zawiadomieniem pup o planowanych zwolnieniach nie jest wymagane;
nie wcześniej niż 30 dnia od dnia sporządzenia przez pracodawcę regulaminu ustalającego zasady postępowania w sprawach pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, w przypadku braku możliwości osiągnięcia porozumienia z organizacją pracowników;
Upływ 30 dniowego terminu nie jest wymagany w przypadkach rozwiązania stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego w razie zakończenia działalności pracodawcy, wskutek prawomocnego orzeczenia sądowego.
Okres wypowiedzenia
Okresy wypowiedzenia umów regulowane są przez przepisy kodeksu pracy. Zapis w art. 34 i 36 k.p. różnicuje te okresy w zależności od rodzaju zawartej umowy i okresu zatrudnienia. Na podstawie art. 34 k.p. okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony wynosi :
3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie
2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące
Zgodnie z art. 36 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi :
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
Ponad to, jeżeli mówimy o wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony, znaczenie ma przyczyna zakończenia współpracy. Jeżeli więc mówimy o jej zakończeniu z przyczyn niezależnych od pracownika trzeba rozróżnić ważne kwestie – upadłość firmy, likwidacja firmy,
Ogłoszenie upadłości firmy – postępowanie prowadzone w stosunku do dłużnika – zwanego w ustawie „upadłym”, który stał się niewypłacalny, czyli nie wykonuje swoich wymaganych zobowiązań. Wszczęcie postępowania upadłościowego następuje wskutek ogłoszenia upadłości przez sąd.
Likwidacja firmy – zlikwidowanie działalności przedsiębiorstwa na mocy odpowiedniego organu, lub zakończenie (zaprzestanie) działalności jednostki organizacyjnej spowodowane utratą podstawy prawnej jej istnienia i brakiem następcy prawnego, albo innej przyczyny niedotyczącej pracowników.
Jeżeli więc kończy się obowiązywanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w wyniku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, pracodawca może:
skrócić okres wypowiedzenia trzymiesięcznego do 1 jednego miesiąca,
wystąpić z propozycją (lub przyjąć ją od pracownika) rozwiązania umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
Każdemu pracownikowi przysługuje wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Skutki złamania prawa
Nie zachowanie trybu postępowania przewidzianego w art. 2 ustawy, który nakłada obowiązek przeprowadzenia konsultacji z organizacją pracowników, może być powodem roszczeń pracowniczych na podstawie art. 45 k.p.
Art. 45. § 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
W razie ustalenia, że wręczone pracownikom wypowiedzenia umowy o pracę (zawartej na czas nieokreślony), jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia. A jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Sąd może również orzec odszkodowanie na rzecz pracownika.
About admin
Related Articles
-
25 maja 2023
Banery reklamowe druk – skuteczna forma promocji
25 maja 2023Szyldy reklamowe: Siła wizualnej komunikacji
-
25 maja 2023
Agencja pracy: pracownicy z Ukrainy
31 sierpnia 2019Pożyczka na wyciąg z konta
-
31 sierpnia 2019
Pożyczka pozabankowa
31 sierpnia 2019Pożyczki przez Internet
Polecamy:

Zarządzanie kolorem w druku
25 maja 2023-
25maj
-
25maj
Druki samokopiujące: Niewidoczne kopiowanie dla efektywności
18 Możliwość komentowania Druki samokopiujące: Niewidoczne kopiowanie dla efektywności została wyłączona -
25maj
Marketing prawniczy: Klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie prawa
8 Możliwość komentowania Marketing prawniczy: Klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie prawa została wyłączona -
25maj
Egzekucje komornicze: Prawo, procedury i konsekwencje
2 Możliwość komentowania Egzekucje komornicze: Prawo, procedury i konsekwencje została wyłączona
-
Zarządzanie kolorem w druku
25 maja 2023 -
Druk sublimacyjny
25 maja 2023 -
-
-
-
5kwi
41
Radca prawny rozwód Poznań
Radca prawny rozwód Poznań – opinie Pomimo, że każdy związek małżeński jest zawierany teoretycznie aż do śmierci, w praktyce niestety może tak to nie wyglądać. Nawet jeśli sami…
-
5gru
39
Sprzątanie biur Warszawa
Kompleksowe usługi porządkowe to rozwiązanie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, których miejsce pracy obejmuje wiele pomieszczeń biurowych. Wiele firm, które świadczą tego typu usługi konkurują ze sobą…
-
5wrz
5
Airmax Internet a rozwój lokalnych władz i firm w Rawiczu
W dzisiejszych czasach internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Jest źródłem informacji, komunikacji, rozrywki i możliwości rozwoju. Jednak nie wszyscy mają równy dostęp do szybkiego i niezawodnego…
-
19lip
5
Między Fantazją a Pasją
Opowiadania erotyczne od zawsze fascynowały ludzkość swoją zdolnością do eksplorowania intymnych zakamarków ludzkiej psychiki. BDSM, będące skrótem od angielskich słów Bondage, Discipline, Dominance, Submission, Sadism i Masochism, stanowi…
-
3gru
11
Internetowy wózek
Nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego daje mnóstwo możliwości, które można wykorzystać na rozmaite sposoby. Aby nasz sklep internetowy był atrakcyjny, to trzeba na bieżąco wprowadzać wszystkie potrzebne nowinki, które…
-
3gru
20
Rozrost Internetu
Usługi Internetowe rozwijają się z dnia na dzień. Coraz więcej usług i towarów możemy nabyć właśnie poprzez pośrednictwo sieci Internet. Dzięki temu oszczędzamy nasze pieniądze, a przede wszystkim…
Publikacje: