Radca prawny Bielawa

2 27 listopada 2018

Kredyty mieszkaniowe

Kredyty mieszkaniowe

Kredyty mieszkaniowe

W ostatnich latach banki konkurując o klientów sprawiły, że kredyty mieszkaniowe stały się łatwiej dostępne. Niestety, w tym czasie, wzrosły także ceny mieszkań i to na tyle, że coraz częściej decydujemy się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na wiele lat.

Ceny nieruchomości

Gwałtownie zmieniające się ceny metra kwadratowego spowodowały obniżenie zdolności nabywczej kredytobiorców, czego skutkiem jest to, że stać nas na kupno mniejszego metrażu niż jeszcze parę lat temu.

Kredyt mieszkaniowy

Na co więc zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy? Pierwszym, ważnym elementem, który decyduje o wysokości raty kredytu jest marża, którą narzuca bank. W różnych bankach są różne wymagania. W jednych jest ona stała, w innych zależy od wkładu własnego, lub też od wysokości zaciąganego kredytu.

Prowizja banku

Drugim ważnym elementem jest prowizja banku za udzielenie kredytu. Dobrze wiedzieć, że można ją negocjować. Kolejnym kosztem jest też ubezpieczenie zaciągniętego kredytu. Następny czynnik to długość spłaty kredytu. Obecnie banki proponują spłaty nawet od 25 do 50 lat. Zależy to od wieku kredytobiorcy i waluty w jakiej udzielony został kredyt.

Kredyty hipoteczne i kalkulator kredytowy

Przy wyborze kredytu warto korzystać z kalkulatora kredytowego, który umożliwia sprawdzenie ile będzie wynosiła rata kredytu. Kalkulator kredytowy pozwala sprawdzić wysokość raty zarówno dla opcji spłat według rat równych, jak i spłaty kredytu według rat malejących. Kredyty hipoteczne można zaciągać na różne okresy, więc w kalkulatorze można te wartości umieszczać i sprawdzać dla każdego okresu ile wynosi wysokość raty. Dla kredytu spłacanego w krótkim okresie rata będzie na pewno wyższa. Dla kredytu spłacanego w dłuższym okresie wysokość raty będzie niższa. Tak to już jest z tymi ratami.

About 

Related Articles