Darmowe Muzea w Londynie

Dzisiaj na tapetę postanowiłam wziąć darmowe muzea w Londynie. Stolica Wielkiej Brytanii ma wiele do zaoferowania, wystarczy tylko przeczytać ten post. 😉 Wyodrębniłam cztery główne kategorie, aby łatwiej Wam było znaleźć to, co Was interesuje.

 • Galerie sztuki, muzea i wystawy
 • Muzea o tematyce militarnej
 • Naukowe i medyczne muzea w Londynie
 • Muzea o zabarwieniu historicznym

Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie mogę powiedzieć, że byłam we wszystkich niżej opisanych miejscach, niemniej jednak są takie plany. Póki co, z darmowych museów odwiedziłam – Science Museum, British Museum, Tate Britain, Victoria&Albert Museum, Tate Modern, Imperial War Museum, National Maritime Museum in Greenwich, Royal Air Force Museum oraz Natural History Museum. Jeszcze wiele przede mną, ale wiem, że z pewnością się nie zawiodę. 🙂 Muzea w Londynie są naprawdę ciekawie przygotowane. Dużo w nich atrakcji, nie tylko ‘suche fakty’. W niektórych muzeach znajdziecie bardzo dużo interaktywnych zajęć (Science Museum albo RAF), więc jeżeli zamierzacie wybrać się z młodszą widownią to oni z pewnością nie będą ziewać w połowie drogi.

Dobra, koniec gadania – przechodzimy do konkretów! ↴

Galerie sztuki, muzea i wystawy:

 1. British Museum – British Museum zostało założone w 1753 roku, jest to pierwsze narodowe muzeum publiczne na świecie. Od samego początku przyznawała bezpłatny wstęp wszystkim „uważnym i ciekawym osobom”.
 2. National Gallery – Jedna z najbardziej imponujących kolekcji sztuki na przestrzeni wieków znajduje się właśnie tutaj. Możesz zobaczyć dzieła Da Vinci i Degas aż po bardziej prymitywne kamienne rzeźby.
 3. National Portrait Gallery – National Portrait Gallery to galeria sztuki w Londynie zawierająca kolekcję portretów historycznie ważnych i sławnych Brytyjczyków. Była to pierwsza galeria portretów na świecie, kiedy została otwarta w 1856 roku.
 4. Tate Britain – Tate Britain to muzeum sztuki na Millbank w City of Westminster w Londynie. Jest częścią sieci galerii Tate w Anglii, z Tate Modern, Tate Liverpool i Tate St Ives. Jest to najstarsza galeria w sieci, która została otwarta w 1897 roku
 5. Wallace Collection – Zarówno muzeum narodowe, jak i prestiżowa prywatna kolekcja sztuki, kolekcja Wallace zawiera jedną z najlepszych na świecie kolekcji francuskich obrazów, porcelany i mebli z XVIII wieku, a także fantastyczną gamę obrazów z XVII wieku.
 6. Guildhall Art Gallery and Roman Amphitheatre – Przez 800 lat był centrum samorządu miasta. Wielka Sala została w pełni odrestaurowana po Wielkim Ogniu i Blitz. Są też pomniki m.in. burmistrza Williama Beckforda, Wellington, Nelsona i Churchilla.
 7. Whitechapel Gallery – Z pięknymi galeriami, wystawami, zleceniami artystów, ekspozycjami kolekcji, historycznymi archiwami, zasobami edukacyjnymi, inspirującymi kursami sztuki, kawiarnią / barem i księgarnią. Galeria jest otwarta przez cały rok, więc zawsze jest coś do zobaczenia.
 8. Serpentine Galleries – Serpentine Galleries to dwie galerie sztuki współczesnej w Kensington Gardens, Hyde Park w centrum Londynu. Składające się z Serpentine Gallery i Serpentine Sackler Gallery znajdują się w odległości pięciu minut spacerem od siebie, połączone mostem nad jeziorem Serpentine, od którego galerie pochodzą od ich nazw.
 9. Victoria&Albert Museum – Największe na świecie muzeum sztuki i designu z kolekcjami bezkonkurencyjnymi pod względem zakresu i różnorodności. W Muzeum Wiktorii i Alberta zobaczysz ponad 3000 lat niesamowitych artefaktów z wielu najbogatszych kultur świata, w tym ceramiki, mebli, mody, szkła, biżuterii, konstrukcji metalowych, fotografii, rzeźby, tkanin i obrazów.
 10. Tate Modern – Tate Modern to galeria sztuki współczesnej zlokalizowana w Londynie. Jest brytyjską narodową galerią międzynarodowej sztuki nowoczesnej i należy do grupy Tate. Ma siedzibę w dawnej elektrowni Bankside, w Bankside w londyńskiej dzielnicy Southwark. Na samej górze znajdziecie darmowy taras widokowy na Londyn. Polecam, zwłaszcza latem – w barze możecie kupić sobie piwko i wyskoczyć na taras (oby tylko nie z tarasu;))
https://www.instagram.com/p/1wTRu6i7B9/

Muzea o tematyce militarnej:

 1. Imperial War Museum – Imperial War Museum jest wyjątkowe pod względem zasięgu konfliktów, zwłaszcza tych dotyczących Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów, od Pierwszej Wojny Światowej do współczesności. Bardzo podobało mi się to muzeum. Świetne makiety pojazdów i duża dbałość o detale. Na samej górze znajduje się muzeum o holokauście.
 2. National Maritime Museum in Greenwich – Od eksploracji i odkryć po waleczność, możesz oglądać eksponaty i poznawać żeglarzy, kapitanów i technologię z morskiej historii Wielkiej Brytanii.
 3. National Army Museum – Historia armii brytyjskiej od 1415 r. Do końca XX w. Obejmuje fantastyczny pokaz mieczy wojskowych. W weekendy galerie Muzeum Armii Narodowej ożywają umundurowani wykonawcy pełniący rolę żołnierzy z przeszłości.
 4. Royal Air Force Museum znane jako RAF Museum – Na wystawie znajduje się ponad 80 samolotów wraz z mundurami, bronią, fotografiami i nie tylko. Dodatkowo jest pokaz dźwiękowy i świetlny Bitwy o Anglię, lądowisko dla helikopterów, a nawet symulator lotu Red Arrows. Na samym terenie znajdziecie kantynę w której serwują bardzo dobre jedzenie. 🙂
https://www.instagram.com/p/1xqcUHC7I2/
Zdjęcie sprzed 5 lat, gdy po raz pierwszy odwiedziłam Natural History Musem

Naukowe i medyczne muzea w Londynie:

 1. Natural History Museum – Zobacz szkielety, skamieliny i fotografię dzikiej przyrody, aby poznać historię życia na ziemi. Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z trzech głównych muzeów na Exhibition Road i samo w sobie jest pięknym budynkiem. To przed tym budynkiem poza letnim sezonem jest lodowisko i można pośmigać na łyżwach.
 2. Science Museum – Kolekcje stanowią trwały zapis zmian naukowych, technologicznych i medycznych od XVIII wieku. Energiczne kolekcjonowanie sprawia, że są one na bieżąco, a Muzeum Nauki nieustannie dąży do poprawy nie tylko ich stanu i dostępności, ale także naszego zrozumienia ich znaczenia.
 3. British Dental Association Museum – Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyglądała stomatologia w latach 1700 i przez lata do dziś, to idź do British Dental Museum. W muzeum znajdują się fotele, narzędzia, protezy i inne przedmioty dentystyczne.
 4. Royal London Hospital Museum – Zobaczysz wszystko, od kolekcji historycznych instrumentów chirurgicznych po szkielet Człowieka Słonia. Mieści się w dawnej krypcie kościelnej i ma wystawę o Kubie Rozpruwaczu.
 5. Grant Museum of Zoology – Od przerażającej czaszki afrykańskiego pytona skalnego po kolekcję mózgów zwierząt, w Grant Museum of Zoology jest wystarczająco dużo nowości, aby zapewnić rozrywkę ludziom w każdym wieku.
 6. Horniman Museum – To wyjątkowe muzeum posiada różnorodne kolekcje przedmiotów – od ogrodów i akwarium po kości zwierząt i instrumenty. Odwiedź wiktoriańskie muzeum Horniman, aby zobaczyć światowej sławy eksponaty artefaktów sprzed lat.
 7. Anesthesia Heritage Centre – Jeśli jesteś medycznie nastawiony, wizyta w Anesthesia Heritage Centre byłaby świetnym sposobem na spędzenie kilku godzin w Londynie. W centrum znajduje się rzadka kolekcja książek, historyczne narzędzia anestezjologiczne oraz biografie ważnych osób.
 8. Wellcome Collection – Jeśli chcesz zmienić swoje spojrzenie na zdrowie, dobre samopoczucie i naukę, odwiedź kolekcję Wellcome. Znajdziesz instrumenty medyczne, wystawy architektoniczne i kolekcje dzieł sztuki, gdy odkryjesz, jak grafika wpływa na medycynę i zdrowie.
 9. The Faraday Museum at the Royal Institution – Od eksperymentów i postępu technologicznego po ludzi, którzy je ukończyli, Muzeum Faraday jest migawką brytyjskich innowacji. Możesz nawet znaleźć laboratorium Michaela Faradaya, zachowane tak, jak było w latach 50. XIX wieku.

Muzea o zabarwieniu historicznym:

 1. Bank of England Museum – Urocze Muzeum Bank of England śledzi historię banku od jego założenia przez Royal Charter w 1694 roku do jego dzisiejszej roli jako banku centralnego kraju. Są złote sztabki, monety i banknoty, a także wiele przedmiotów, których nie można oczekiwać …
 2. Museum of London – Jak zmienił się Londyn na przestrzeni lat? Udaj się do Muzeum Londynu, aby dowiedzieć się o mieście w czasach średniowiecza, pod panowaniem rzymskim, oraz o tym, jak stało się ono dziś międzynarodowym centrum.
 3. British Library – Pisemne historie, mapy i ilustrowane rękopisy z ponad 3000 lat cywilizacji znajdują się w Bibliotece Brytyjskiej. Możesz nawet wyświetlić jedną z pierwszych drukowanych książek na świecie!
 4. Burgh House & Hampstead Museum – Dowiedz się o historii Hampstead, w tym o XVIII-wiecznym spa oraz wielu znanych pisarzy i artystów, takich jak Constable. Dom Królowej Anny zawiera kolekcję Helen Allingham i jest także domem kultury.
 5. London Mithraeum – Muzeum to, znane również jako Świątynia Mitry, to starożytna rzymska świątynia pozostawiona z czasów rzymskich. Został odkryty podczas dość niedawnych wykopalisk w latach 50. XX wieku i teraz wyświetla artefakty pozostawione przez pierwszych londyńczyków.
 6. Royal Academy of Music Museum – Odkryj kolekcje unikalnych instrumentów, w tym instrumentów granych przez lub dla znanych postaci historycznych. To małe muzeum jest prowadzone przez Akademię, więc sprawdź tanie (lub czasem darmowe) koncerty oferowane przez studentów.
 7. Petrie Museum of Egyptian Archaeology – W tym uniwersyteckim muzeum znajduje się 80 000 artefaktów archeologii egipskiej i sudańskiej i jest to jedno z najlepszych na świecie.
 8. Museum of London Docklands – Jak rzeki na przestrzeni wieków kształtowały londyńskie społeczeństwo? Dowiedz się w Museum of London Docklands. Możesz nawet odwiedzić wystawę o zaginionych rzekach, której już nie widzimy.
 9. Museum of Freemasonry – Jeśli kiedykolwiek byłeś zafascynowany masonami, to muzeum jest dla Ciebie. Odkryj 300 lat historii masonu z literaturą i zapisanymi artefaktami.
 10. London Sewing Machine Museum – Miłośnicy szycia mogą wybrać się na krótką wycieczkę do londyńskiego muzeum maszyn do szycia. Wyświetlanych jest 600 maszyn, z których wiele jest rzadkich lub ma znaczenie historyczne. Godziny otwarcia są jednak ograniczone.

Mam nadzieję, że spodobała Wam się przygotowana przeze mnie lista. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania bądź spostrzeżenia, śmiało pytajcie. Odpowiem na każde Wasze pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane posty